Hyderabad: On Day 5 of the Tokyo Olympics, India will hope to win the elusive shooting medal as the mixed air pistol team will compete on Tuesday. Indian men's hockey team, meanwhile, will look to redeem their campaign as they take on Spain in their third Pool A match.
-
India at #Tokyo2020
— SAIMedia (@Media_SAI) July 26, 2021 " class="align-text-top noRightClick twitterSection" data="
Take a look at @Tokyo2020 events scheduled for 27 July.
Catch #TeamIndia in action on @ddsportschannel and send in your #Cheer4India messages below. pic.twitter.com/zVA77zoYQd
">India at #Tokyo2020
— SAIMedia (@Media_SAI) July 26, 2021
Take a look at @Tokyo2020 events scheduled for 27 July.
Catch #TeamIndia in action on @ddsportschannel and send in your #Cheer4India messages below. pic.twitter.com/zVA77zoYQdIndia at #Tokyo2020
— SAIMedia (@Media_SAI) July 26, 2021
Take a look at @Tokyo2020 events scheduled for 27 July.
Catch #TeamIndia in action on @ddsportschannel and send in your #Cheer4India messages below. pic.twitter.com/zVA77zoYQd
Here is the complete schedule of India action for July 27:
SHOOTING
5:30 AM: 10m Air Pistol Mixed Team Qualification Stage 1 (Manu Bhaker/Saurabh Chaudhary, Yashaswini Singh Deswal/Abhishek Verma)
SHOOTING
6:15 AM: 10m Air Pistol Mixed Team Qualification Stage 2 (Subject to Qualification)
HOCKEY
6:30 AM: Men's Pool A (India vs Spain)
SHOOTING
7:30 AM: 10m Air Pistol Mixed Team Bronze Medal Match
8:07 AM: 10m Air Pistol Mixed Team Gold Medal Match
BADMINTON
8:30 AM: Men's Doubles Group Play Stage - Group A (Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Ben Lane/Sean Vendy of Great Britain)
TABLE TENNIS
8:30 AM: Men's Singles Round 3 (Sharath Kamal vs Long Ma of China)
SAILING
8:35 AM: Women's One Person Dinghy - Laser Radial - Race 05 (Nethra Kumanan)
Followed by Race 06
SAILING
8:45 AM: Men's One Person Dinghy - Laser - Race 04 (Vishnu Saravanan)
Followed by Race 05, Race 06
SHOOTING
9:45 AM: 10m Air Rifle Mixed Team Qualification Stage 1 (Elavenil Valarivan/Divyansh Singh Panwar, Anjum Moudgil/Deepak Kumar)
SHOOTING
10:30 AM: 10m Air Rifle Mixed Team Qualification Stage 2 (Subject to Qualification)
BOXING
10:57 AM: Women's Welter (64-69kg) - Round of 16 (Lovlina Borgohain vs Nadine Apetz of Germany)
SAILING
11:20 AM: Men's Skiff - 49er - Race 01 (Ganapathy Kelapanda, Varun Thakkar)
Followed by Race 02, Race 03
SHOOTING
11:45 AM: 10m Air Rifle Mixed Team Bronze Medal Match
12:22 PM: 10m Air Rifle Mixed Team Gold Medal Match